Med a zdraví – sladidlo i jako prostředek k léčení

Nové výzkumy naznačují, že med může přispívat ke zdravé výživě a vysvětlují, proč je použití medu v léčitelství účinné.

Předmětem výzkumu se stala hlavně charakterizace účinných složek z hlediska antioxidačních, mikrobiálních vlastností, ale i objasňování vztahu mezi medem a růstem bifidobakterií v mléčných produktech. Kromě důvěrně známého využití v roli sladidla má med mnoho funkčních vlastností v potravinách. V potravinářských výrobcích zlepšuje chuť, vůni, texturu i barvu a dokonce prodlužuje trvanlivost potravin.Netradiční otázka na úvod : Co je to vůbec med?

Med je nezkvašená sladká substance produkovaná včelami z nektaru květů, sekretů a pylu, skladována ve voskových buňkách plástu. Vlivem chemických a fyzikálních změn se nektar mění na med. K nektaru obohaceného o pylová zrníčka včely přidávají enzymy, jako invertázu nebo glukosooxidázy, a po odpaření vody se nektar uzavře voskem v plastových buňkách a začíná se jeho přeměna na med.Hlavní přeměna spočívá ve změně složení sacharidů a kyselin. Invertáza rozkládá sacharózu (hlavní nektarový cukr) na glukózu a fruktózu, a glukózooxidázy rozkládá glukózu na kyselinu glukonovou a peroxid vodíku. Snižuje se pH na 3,4-4,6 a vodní aktivita. Uvedené vlastnosti umožňují chránit med před mikrobiálním růstem.

Medová pomoc při nachlazení

Každý druh medu je jedinečná směs sloučenin, která závisí na rostlinném zdroji, období a zpracování. Liší se složením, barvou i vůní. Existuje více než 300 rostlinných zdrojů nektaru. Na produkci čistě květového medu se úly umisťují na pole nebo do sadu v období kvetení jednoho druhu rostliny. Na produkci 0,5 kg medu musí včely proletět téměř 90 kilometrů a navštívit 2 miliony květů.Med je lék

– Zvyšuje výkonnost (je tvořen z hlavní části jednoduchými cukry, které jsou snadněji stravitelné a okamžitě dodávají tělu energii)

– Zlepšuje a prohlubuje spánek

– Podporuje imunitní systém a trávení– Je vynikající na povrchové rány, zejména na odřeniny

– Působí protizánětlivě a antibioticky. Dezinfikuje a vyživuje ránu, díky němu se na ni obvaz nepřilepí. Převazování je proto bezbolestné.

– Je vhodným doplňkem stravy nejen sportovce, ale i duševně pracující lidi

Podívejte se na různé druhy medů.Med je hotový poklad

V kvalitním medu se skrývá hotový poklad. Například vitamin C, vitaminy skupiny B, vápník, hořčík, zinek, draslík, draslík, sodík, železo, měď, aminokyseliny či enzymy. Má antibakteriální účinky, urychluje hojení ran, zahání únavu, preventivně působí proti rakovině tlustého střeva a nejrůznějším trávicím problémům. Stimuluje imunitu a tvorbu krve, zmírňuje problémy s tlakem a se srdcem, působí uklidňujícím a navozuje dobrý spánek, má antioxidační vlastnosti a zvláčňuje pokožku.

Popular Today
10 METOD, KTERÉ OMLADÍ PLEŤ
Read more
Marie Kazdová našla cestu ke snížení váhy a chce pomoci ostatním
Read more
Marie Vimmerová našla způsob, jak zhubnout a chce pomoci i ostatním
Read more
JAK MŮŽE KAKAO POMOCI PŘI HUBNUTÍ
Read more
Jak udělat nos menší vizuálně s make-up
Read more
Dieta se zdravými koktejly
Read more
Co platí na křečové žíly?
Read more
Co platí na křečové žíly?
Read more

Never Miss A Post!